Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 1/4 in Free Lg, 0.063 in Wire Dia, 1 in O.D.
In Stock
$14.78
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 1/4...
Item 828HL5
$14.78
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 1 in |
| Wire Diameter | 0.063 in |
| Extended Length | 10-3/8 in |
| Finish | Plain |
| Free Length | 3-1/4 in |
| Spring Rate | 1 lb/in |
| Mfr. Model # | H10000633250S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends