Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in Free Lg, 0.085 in Wire Dia, 0.85 in O.D.
In Stock
$14.50
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in F...
Item 828HK0
$14.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 2 in |
| Spring Rate | 28.32 lb/in |
| Wire Diameter | 0.085 in |
| Extended Length | 2-47/64 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.85 in |
| Mfr. Model # | H08500852000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends