Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in Free Lg, 0.055 in Wire Dia, 0.85 in O.D., 2 PK
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in F...
Item 828HH3
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 0.055 in |
| Outside Diameter | 0.85 in |
| Spring Rate | 2.67 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 4-7/32 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 2 in |
| Mfr. Model # | H08500552000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2