Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in Free Lg, 0.125 in Wire Dia, 0.75 in O.D.
In Stock
$19.75
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in F...
Item 828HH0
$19.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 4 in |
| Extended Length | 5-7/32 in |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 54.39 lb/in |
| Wire Diameter | 0.125 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | H07501254000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends