Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 0.115 in Wire Dia, 0.75 in O.D.
In Stock
$16.80
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in F...
Item 828HG1
$16.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 5 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 25.16 lb/in |
| Wire Diameter | 0.115 in |
| Extended Length | 7-3/32 in |
| Mfr. Model # | H07501155000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends