Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 1/4 in Free Lg, 0.115 in Wire Dia, 0.75 in O.D.
In Stock
$15.73
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 1/4...
Item 828HF4
$15.73
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Free Length | 2-1/4 in |
| Spring Rate | 96.21 lb/in |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 2-51/64 in |
| Wire Diameter | 0.115 in |
| Mfr. Model # | H07501152250S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends