Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in Free Lg, 0.095 in Wire Dia, 0.75 in O.D.
In Stock
$15.86
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in F...
Item 828HD9
$15.86
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 12.41 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 4 in |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Wire Diameter | 0.095 in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 6-33/64 in |
| Mfr. Model # | H07500954000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends