Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 0.069 in Wire Dia, 0.65 in O.D., 2 PK
In Stock
$24.77
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in F...
Item 828H91
$24.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.069 in |
| Outside Diameter | 0.65 in |
| Free Length | 5 in |
| Extended Length | 10-31/32 in |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 2.5 lb/in |
| Mfr. Model # | H06500695000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2