Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in Free Lg, 0.069 in Wire Dia, 0.5 in O.D., 2 PK
In Stock
$24.57
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 in F...
Item 828H42
$24.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 2-57/64 in |
| Free Length | 2 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Spring Rate | 20.58 lb/in |
| Wire Diameter | 0.069 in |
| Mfr. Model # | H05000692000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2