Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in Free Lg, 0.045 in Wire Dia, 0.5 in O.D., 3 PK
In Stock
$25.10
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 in F...
Item 828H03
$25.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 4 in |
| Extended Length | 11-25/64 in |
| Wire Diameter | 0.045 in |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Spring Rate | 0.75 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | H05000454000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 3