Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 1/4 in Free Lg, 0.045 in Wire Dia, 0.42 in O.D., 3 PK
In Stock
$18.33
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 2 1/4...
Item 828GV8
$18.33
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 0.42 in |
| Wire Diameter | 0.045 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 2.83 lb/in |
| Extended Length | 4-43/64 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 2-1/4 in |
| Mfr. Model # | H04200452250S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 3