Extension Spring: 302 Stainless Steel, 1 in Free Lg, 0.039 in Wire Dia, 0.36 in O.D., 5 PK
In Stock
$26.20
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 1 in F...
Item 828GG4
$26.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Wire Diameter | 0.039 in |
| Extended Length | 1-9/16 in |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Plain |
| Free Length | 1 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 9.58 lb/in |
| Mfr. Model # | H03600391000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 5