Extension Spring: 302 Stainless Steel, 1 1/4 in Free Lg, 0.034 in Wire Dia, 0.36 in O.D., 5 PK
In Stock
$26.20
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 1 1/4...
Item 828GD5
$26.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 1-1/4 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 2.75 lb/in |
| Extended Length | 2-9/16 in |
| Wire Diameter | 0.034 in |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | H03600341250S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 5