Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 1/2 in Free Lg, 0.031 in Wire Dia, 0.24 in O.D., 3 PK
In Stock
$19.22
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 3 1/2...
Item 828G13
$19.22
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.031 in |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Spring Rate | 1.25 lb/in |
| Extended Length | 6-25/32 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | H02400313500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 3