Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in Free Lg, 0.029 in Wire Dia, 0.24 in O.D., 3 PK
In Stock
$19.22
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 5 in F...
Item 828FZ9
$19.22
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.58 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Free Length | 5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.029 in |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Extended Length | 10-61/64 in |
| Mfr. Model # | H02400295000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 3