Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7/8 in Free Lg, 0.018 in Wire Dia, 0.24 in O.D., 5 PK
In Stock
$26.20
Save 12%
$23.02
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7/8 in...
Item 828FT8
$23.02
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 0.5 lb/in |
| Wire Diameter | 0.018 in |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 0.24 in |
| Free Length | 7/8 in |
| Extended Length | 2-11/16 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | H02400180880S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 5