Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7/8 in Free Lg, 0.016 in Wire Dia, 0.094 in O.D., 3 PK
In Stock
$19.22
Save 12%
$16.91
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7/8 in...
Item 828FA0
$16.91
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 0.094 in |
| Wire Diameter | 0.016 in |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 7/8 in |
| Extended Length | 1-21/64 in |
| Spring Rate | 3.67 lb/in |
| Mfr. Model # | H00940160880S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 3