Extension Spring: 302 Stainless Steel, 377 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 55 mm O.D.
In Stock
$80.05
/each
Earn 80 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 377 mm...
Item 828EX2
$80.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Extended Length | 921 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 377 mm |
| Spring Rate | 0.7 N/mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | HM5505000377S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends