Extension Spring: 302 Stainless Steel, 202 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 55 mm O.D.
In Stock
$68.10
/each
Earn 68 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 202 mm...
Item 828EX0
$68.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Extended Length | 428 mm |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Spring Rate | 1.7 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Free Length | 202 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM5505000202S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends