Extension Spring: 302 Stainless Steel, 340 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia, 50 mm O.D.
In Stock
$89.90
/each
Earn 89 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 340 mm...
Item 828EW7
$89.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 858 mm |
| Spring Rate | 0.62 N/mm |
| Free Length | 340 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Mfr. Model # | HM5004500340S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends