Extension Spring: 302 Stainless Steel, 115 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia, 50 mm O.D.
In Stock
$38.85
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 115 mm...
Item 828EW3
$38.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 3.69 N/mm |
| Extended Length | 201.4 mm |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Free Length | 115 mm |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Mfr. Model # | HM5004500115S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends