Extension Spring: 302 Stainless Steel, 103 mm Free Lg, 4 mm Wire Dia, 45 mm O.D.
In Stock
$31.65
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 103 mm...
Item 828EV8
$31.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 45 mm |
| Extended Length | 184.2 mm |
| Finish | Plain |
| Free Length | 103 mm |
| Spring Rate | 3.15 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Mfr. Model # | HM4504000103S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends