Extension Spring: 302 Stainless Steel, 114 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 40 mm O.D.
In Stock
$29.50
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 114 mm...
Item 828EV4
$29.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 114 mm |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 1.85 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 231 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM4003600114S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends