Extension Spring: 302 Stainless Steel, 96.6 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 36 mm O.D.
In Stock
$25.25
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 96.6 m...
Item 828EU9
$25.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 128.8 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Spring Rate | 17.83 N/mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 36 mm |
| Free Length | 96.6 mm |
| Mfr. Model # | HM3605000097S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends