Extension Spring: 302 Stainless Steel, 243 mm Free Lg, 3.2 mm Wire Dia, 36 mm O.D.
In Stock
$46.05
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 243 mm...
Item 828EU8
$46.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 243 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 653 mm |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Outside Diameter | 36 mm |
| Spring Rate | 0.42 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | HM3603200243S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends