Extension Spring: 302 Stainless Steel, 113 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia, 32 mm O.D.
In Stock
$25.25
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 113 mm...
Item 828EU0
$25.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Spring Rate | 10.5 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 159.4 mm |
| Free Length | 113 mm |
| Outside Diameter | 32 mm |
| Mfr. Model # | HM3204500113S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends