Extension Spring: 302 Stainless Steel, 196 mm Free Lg, 4 mm Wire Dia, 28 mm O.D.
In Stock
$47.50
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 196 mm...
Item 828ET1
$47.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 3.92 N/mm |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 298 mm |
| Free Length | 196 mm |
| Outside Diameter | 28 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Mfr. Model # | HM2804000196S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends