Extension Spring: 302 Stainless Steel, 189 mm Free Lg, 2.5 mm Wire Dia, 28 mm O.D.
In Stock
$45.55
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 189 mm...
Item 828ER6
$45.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 189 mm |
| Extended Length | 522 mm |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 28 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.33 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM2802500189S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends