Extension Spring: 302 Stainless Steel, 139 mm Free Lg, 2.5 mm Wire Dia, 28 mm O.D.
In Stock
$40.10
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 139 mm...
Item 828ER5
$40.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 28 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.5 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 139 mm |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Extended Length | 361 mm |
| Mfr. Model # | HM2802500139S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends