Extension Spring: 302 Stainless Steel, 209 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 25 mm O.D.
In Stock
$24.41
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 209 mm...
Item 828ER0
$24.41
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Spring Rate | 19.03 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Free Length | 209 mm |
| Extended Length | 237.7 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | HM2505000209S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends