Extension Spring: 302 Stainless Steel, 109 mm Free Lg, 5 mm Wire Dia, 25 mm O.D.
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 109 mm...
Item 828EP8
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 109 mm |
| Spring Rate | 41.4 N/mm |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 128 mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Mfr. Model # | HM2505000109S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends