Extension Spring: 302 Stainless Steel, 176 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 25 mm O.D.
In Stock
$26.25
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 176 mm...
Item 828EP5
$26.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 268.1 mm |
| Finish | Plain |
| Free Length | 176 mm |
| Spring Rate | 3.64 N/mm |
| Mfr. Model # | HM2503600176S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends