Extension Spring: 302 Stainless Steel, 302.6 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 24 mm O.D.
In Stock
$30.55
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 302.6...
Item 828EP1
$30.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 302.6 mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 858.4 mm |
| Spring Rate | 0.16 N/mm |
| Mfr. Model # | HM2402200303S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends