Extension Spring: 302 Stainless Steel, 255 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia, 22 mm O.D.
In Stock
$24.08
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 255 mm...
Item 828EN4
$24.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 22 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 255 mm |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 13.08 N/mm |
| Extended Length | 291.2 mm |
| Mfr. Model # | HM2204500255S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends