Extension Spring: 302 Stainless Steel, 70.3 mm Free Lg, 4.5 mm Wire Dia, 22 mm O.D.
In Stock
$22.25
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 70.3 m...
Item 828EN0
$22.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Wire Diameter | 4.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 80.7 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 70.3 mm |
| Spring Rate | 64.89 N/mm |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | HM2204500070S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends