Extension Spring: 302 Stainless Steel, 167.5 mm Free Lg, 4 mm Wire Dia, 20 mm O.D.
In Stock
$26.20
/each
Earn 26 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 167.5...
Item 828EL5
$26.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 15.2 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Extended Length | 193.1 mm |
| Free Length | 167.5 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Mfr. Model # | HM2004000168S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends