Extension Spring: 302 Stainless Steel, 95.8 mm Free Lg, 2.8 mm Wire Dia, 20 mm O.D.
In Stock
$21.41
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 95.8 m...
Item 828EK8
$21.41
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 95.8 mm |
| Wire Diameter | 2.8 mm |
| Extended Length | 146.4 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Spring Rate | 4.09 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | HM2002800096S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends