Extension Spring: 302 Stainless Steel, 247.6 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 20 mm O.D.
In Stock
$24.40
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 247.6...
Item 828EK5
$24.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 247.6 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 746.1 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Spring Rate | 0.12 N/mm |
| Mfr. Model # | HM2001800248S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends