Extension Spring: 302 Stainless Steel, 182.8 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 20 mm O.D.
In Stock
$24.00
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 182.8...
Item 828EK4
$24.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 182.8 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.18 N/mm |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Extended Length | 531.9 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | HM2001800183S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends