Extension Spring: 302 Stainless Steel, 56.8 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 20 mm O.D.
In Stock
$14.92
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 56.8 m...
Item 828EK0
$14.92
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 123.8 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Free Length | 56.8 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 0.92 N/mm |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Mfr. Model # | HM2001800057S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends