Extension Spring: 302 Stainless Steel, 205 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 18 mm O.D.
In Stock
$25.15
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 205 mm...
Item 828EJ7
$25.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 9.6 N/mm |
| Free Length | 205 mm |
| Extended Length | 239.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Mfr. Model # | HM1803600205S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends