Extension Spring: 302 Stainless Steel, 150.8 mm Free Lg, 3.6 mm Wire Dia, 18 mm O.D.
In Stock
$24.70
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 150.8...
Item 828EJ6
$24.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 174.8 mm |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Free Length | 150.8 mm |
| Wire Diameter | 3.6 mm |
| Spring Rate | 13.67 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1803600151S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends