Extension Spring: 302 Stainless Steel, 120 mm Free Lg, 1.6 mm Wire Dia, 17 mm O.D.
In Stock
$16.80
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 120 mm...
Item 828EH2
$16.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Extended Length | 325 mm |
| Outside Diameter | 17 mm |
| Free Length | 120 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.25 N/mm |
| Mfr. Model # | HM1701600120S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends