Extension Spring: 302 Stainless Steel, 49.3 mm Free Lg, 1.6 mm Wire Dia, 17 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.77
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 49.3 m...
Item 828EG9
$24.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 49.3 mm |
| Outside Diameter | 17 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 104.1 mm |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.95 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1701600049S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2