Extension Spring: 302 Stainless Steel, 98.6 mm Free Lg, 3.2 mm Wire Dia, 16 mm O.D.
In Stock
$25.10
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 98.6 m...
Item 828EG4
$25.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 119.9 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Free Length | 98.6 mm |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Spring Rate | 16.99 N/mm |
| Mfr. Model # | HM1603200099S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends