Extension Spring: 302 Stainless Steel, 263.3 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 15 mm O.D.
In Stock
$21.81
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 263.3...
Item 828EG1
$21.81
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Extended Length | 404.1 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.88 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 263.3 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Mfr. Model # | HM1502200263S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends