Extension Spring: 302 Stainless Steel, 107 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 15 mm O.D.
In Stock
$19.43
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 107 mm...
Item 828EF8
$19.43
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 2.37 N/mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Free Length | 107 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 166.2 mm |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1502200107S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends