Extension Spring: 302 Stainless Steel, 54.4 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 15 mm O.D.
In Stock
$18.33
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 54.4 m...
Item 828EF6
$18.33
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 54.4 mm |
| Spring Rate | 5.91 N/mm |
| Extended Length | 78.1 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Mfr. Model # | HM1502200054S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends