Extension Spring: 302 Stainless Steel, 141.7 mm Free Lg, 1.4 mm Wire Dia, 15 mm O.D.
In Stock
$17.11
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 141.7...
Item 828EF2
$17.11
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 141.7 mm |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Extended Length | 404 mm |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Spring Rate | 0.16 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1501400142S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends