Extension Spring: 302 Stainless Steel, 76.9 mm Free Lg, 1.4 mm Wire Dia, 15 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.77
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 76.9 m...
Item 828EF0
$24.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 201.9 mm |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Free Length | 76.9 mm |
| Spring Rate | 0.32 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1501400077S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2